Participants List (2019 Reading Week Open)

2019 Hart House Reading Week Open
Total Early Entries

Crown
(FIDE Ratings)
– 22 –

2484 – Noritsyn, Nikolay – IM
2432 – Song, Michael – IM
2427 – Vavrak, Peter – IM
2425 – Krnan, Tomas – IM
2406 – Talukdar, Rohan
2384 – Chiku-Ratte, Olivier-Kenta (CFC)
2340 – Hua, Eugene
2311 – Plotkin, Victor
2217 – Dougherty, Michael
2194 – Noritsyn, Sergey
2177 – Dukic, Zachary – (CFC)
2172 – Li, William
2112 – Pace, Christopher
2079 – Xu, Haizhou
2054 – Filipovich, David
2003 – Javidfard, Amirsalar – (CFC?)
2001 – Gaisinsky, Adam
1992 – Kang, Dorian
1938 – Atanasov, Anthony
1898 – Oganesyan, Hayk – (CFC)
1892 – Michelashvili, Alexandre – (CFC)
1886 – Li, Eric M – (CFC)

U2200
(CFC Ratings)
– 29 –

2164 – Rusonik, Max
2162 – Issani, Nameer – (CFC)
2099 – Jiang, Brian
2087 – Zhao, Jeffrey R.
2084 – Ma, Yue Ran
2080 – Loadman, Ian
2074 – Moffat, Andrei
2071 – Ning, Eric – (CFC)
2070 – Miller, Rachel – (CFC)
2043 – Zhao, Jeffrey Renfei
2031 – Roller, Robert
2021 – Back, Jeff
2001 – Jackson, Nicholas
1997 – Lentini, Joseph
1989 – Calvelo, Jelvis
1985 – Gao, Raymond
1975 – Van Rooy, Jake
1970 – Noorali, Aahil – (CFC)
1960 – Khachaturov, Vadim
1951 – Bui, Alan
1943 – Huang, Youhe
1941 – Liu, Henry
1928 – Papneja, Arul
1924 – Malmsten, Erik
1913 – Xu, Eddie
1909 – He, Emma
1863 – Abdelmalek, Fady – (CFC)
1832 – Nemati, Omid
UNR – Dela Torre, Marife

U1900
– 53 –

1899 – Bergeron, Matthew
1889 – Ahmed, Syed Ibrahim
1878 – Fortuny Profitos, Jordi – (CFC) – ut
1875 – Supsup, Ferdinand – (CFC?)
1870 – Rusonik, Greg
1862 – Mothupi, Tebatso Ephraim – (CFC)
1834 – Orozco, Joey
1817 – Miaco, Trifelino
1810 – Liu, Harrison (Hangchen)
1799 – Xie, Austin
1787 – Liao, Joseph
1782 – Matiu, Virgiliu Bogdan
1772 – Tran, Dennis – (CFC)
1770 – Iriarte, Boris
1767 – Sharma, Vishruth
1766 – Moran-Venegas, Mario
1758 – Nakagawa, Seiji
1742 – Uthayakumar, Ronan – (CFC)
1723 – Zhou, Joey (Junhe)
1703 – Hua, Michelle
1697 – Cortez, Pacifico
1687 – Qiao, Joey
1681 – LeBlanc, Miguel – (CFC)
1672 – Benggawan, Undriadi
1665 – Dickson, Raymond
1665 – Gao, William (Zhimao)
1651 – Gilani, Mysha – (CFC)
1649 – Ali, Shafkat – (CFC)
1641 – Loiko, Sergii
1637 – Li, Adam
1627 – Xiao, Edward
1624 – Terra, Arthur Schneider
1622 – Shen, Isamel – (CFC)
1618 – Huang, Richard
1616 – Li, Wing
1607 – Lefort, Victor – (CFC?)
1604 – Kwan, Toy Chack
1598 – Marsh, John
1586 – Jeyakumar, Bhavatharshan
1579 – Parakin, Don
1575 – Aliaj, Jurgen – ut
1562 – Wang, Eric
1553 – Sztuka, Jeremy
1553 – Lambert, Peter
1552 – Hughes, Henry
1543 – Gao, Lucy
1543 – Reza, Sumon
1539 – Dong, Yiwei
1527 – Zhuang, Jin Rong (Winnie)
1522 – Liu, Aaron
1516 – Syed, Ali
UNR – Shanmugadhasan, Dylan
UNR – Ozkazanc, Alisan – ut

U1600
– 38 –

1587 – Chen, Dongxiao
1574 – Saltat, Michael
1569 – Cater, Brendan
1557 – Hua, Gary
1537 – Tan, Andy
1534 – Moore, Jonathan – ut
1504 – Wing, Richard
1497 – Cabioc, Jose
1492 – Dickson, Kirk Johannes
1479 – Gaffney, Kevin – (CFC)
1478 – Jeyakumar, Yathushan
1473 – Brown, John R.
1470 – Lyall, David G.
1470 – Balachandran, Kousihan
1454 – Xie, Joanna (Ruo Jin)
1451 – Wang, Andrew PinCong
1438 – Qu, Edison
1432 – Lin, Ethan
1429 – Gillis, Doug
1393 – Zhu, Ricky
1374 – Wang, Zhixing (Daniel)
1373 – Barmasch, Oswald
1343 – Lin, Angela
1341 – Dattani, Dinesh
1341 – Smolkin, Ben (Gabriel)
1335 – Yao, Henry
1329 – Mesiti, Silvano
1325 – Tuchow, Ryan
1320 – Bhardwaj, Shubham – (CFC)
1313 – Kalmanson, Evgeny
1305 – Chen, Andrew
1304 – Bercovici, Mark
1281 – Vu, Henry – ut
1269 – Miljkovic, Bojan
1249 – Lai, Jett – (CFC)
UNR – Akyildiz, Denis – (CFC) – ut
UNR – Forster, John – (CFC) – ut
UNR – Wu, Hongze – (CFC?)

U1300
– 31 –

1292 – Adulfo, Vincent Angel
1288 – Gaisinsky, Jacob
1211 – Khakimov, Karim
1206 – Charles, Christopher
1187 – Coat, Sven
1174 – Zhang, Daniel
1166 – Huang, Ivan – (CFC)
1152 – Wang, Xiuqi (Arthur)
1131 – Lin, Joey
1115 – Hay, John
1109 – Zhou, Johnson Zixuan
1089 – Khan, Riley
1078 – Mane, Arnav
1078 – Howson, Ryan
1073 – Yang, Lefan – (CFC)
1068 – Tuong, Rose
1064 – Chen, Alina
1051 – D’Souza, Carina
1049 – Cheng, Adam
1044 – Ksenych, Drew
1033 – Wang, Sophia
1032 – Pishdad, M. Hassan
1026 – Moon, Ethan – ut – (CFC)
1005 – Yakobovits, Dylan – ut – (CFC)
995 – Zhang, Eric
971 – Jiang, Ethan – (CFC)
966 – Huang, Justin – (CFC)
959 – Ksenych, Alexa
UNR – Gwynne-Vaughn, Morgan – ut
UNR – Dela Torre, John Ivan
UNR – Alkilic, Yagiz – ut – (CFC)

U1000
– 19 –

958 – Rajadura, Uthayan
952 – Iudin, Fraim – (CFC)
945 – Faizy, Mohammed
925 – Liao, Jody
918 – Roach, Steven – (CFC)
914 – Taylor, Aiden – (CFC)
878 – Liao, Jocelyn
857 – Lin, Brenton
855 – Jeyakumar, Mathusha
854 – Souchko, Larissa – (CFC)
803 – Liu, Lily
794 – Matiu, Theodore Justin
794 – Zhu, Charis – (CFC)
782 – Velasquez, Noah
633 – Gao, Sean
524 – Taylor, Hudson
UNR – Leuva, Neel
UNR – Shi, Steven – (CFC?)
UNR – Ancer, Elias – ut – (CFC)

Total:  192